Chyba nie występuje na świecie kobieta, która jest w 100 procentach zadowolona z tego, jak wygląda jej figura. Znaczna większość z nas uważa, iż powinna zgubić kilka nadprogramowych kilogramów, ażeby w ów sposób poczuć się lepiej. W tym przedmiocie niejednokrotnie sięgamy po diety, które są promowane w gazetach, telewizji albo Internecie.
Jakimś spośród najpopularniejszych wskaźników, na które zwracamy uwagę, kiedy pytamy czy nasza masa jest w normie jest BMI (ang. body mass index). Jest to stosunek wagi przedstawianej w kilogramach do kwadratu wzrostu podawanego w metrach. W Internecie potrafimy odnaleźć niejeden kalkulator BMI, jaki w kilka sekund wykona w naszym imieniu obliczenia a my sprawdzimy, w jakim przedziale się znajdujemy.
Należałoby zawsze zwrócić uwagę na fakt, że nierzadko waga własnego ciała nie oddaje tego, jak wyglądamy. Kobiety aktywne fizyczne, regularnie trenujące albo wykonujące czynność związaną z ciągłym ruchem, posiadają sporo mięśni, jakich masa jest wyższa niż waga tłuszczu. Co za tym idzie, mimo iż objętościowo będą „mniejsze”, waga może pokazywać coś innego natomiast ze współczynnika BMI będzie wynikało, iż posiadają nadwagę.
Istnieje kilka następnych dobrych metod na to, aby stwierdzić czy nasza masa jest w normie. Jedną spośród częstych jest pozbawienie mniej więcej 100 centymetrów z własnego wzrostu, wówczas osiągamy wynik, który powinien odpowiadać naszym kilogramom. Najlepiej zawsze byłoby skonsultować się ze specjalistą pierwszego kontaktu bądź z dietetykiem, ponieważ sami nagminnie zatracamy umiejętność obiektywnego popatrzenia na siebie.