Odchudzanie to proces, który, żeby zakończył się zwycięstwem, musi składać się z dwóch najważniejszych aspektów, które będą systematycznie przestrzegane przez osobę chcącą pozbyć się nadmiaru kilogramów. To wymaga mocnej siły woli, ale trzeba przyznać, że wszystkiego da się nauczyć.
Przykładem jednego z nich są systematyczne ćwiczenia fizyczne, a drugi stanowi odpowiednio dobrana i przekalkulowana dieta.
Uprawiane sporty, nawet te, które są najbardziej intensywne nie przyniosą chcianego efektu, jeśli nie będą szły ramię w ramię z właściwą dietą. Aktywność fizyczna przyczynia się do spalania tkanki tłuszczowej i rzeźbienia mięśni oraz modelowania postury, mimo wszystko nawet ćwiczenia, które są uważane za najbardziej skuteczne nie przyniosą pożądanego efektu jeśli nie będą wspierane odpowiednią dietą. Osoba próbująca usilnie zrzucić nadmiar kilogramów, powinna przede wszystkim zatroszczyć się o dostarczanie odpowiedniej ilości składników odżywczych a także przestrzegać tego, by nie dostarczać zbyt dużej ilości kalorii.
Dieta nie zawsze musi oznaczać nudne i niesmaczne pokarmy. Istnieje bardzo wiele koncepcji na pyszne dietetyczne przepisy kulinarne. Zaleca się, żeby składały się z ograniczonej ilości tłuszczów, zrównoważonej ilości węglowodanów i sporej ilości białka. Ten, ostatni składnik ważny jest głównie przy kształtowaniu mięśni, jak również pomaga spalić tkankę tłuszczową. Posiłki odchudzające powinny stanowić również bogate źródło witamin.
Odchudzanie nie musi być równoznaczne z rezygnacją z tego, co lubimy. Nie trzeba więcej niż przejrzeć dietetyczne wskazówki i ciekawe przepisy kulinarne, by przekonać się, że jeść zdrowo, może oznaczać również i smacznie, a dieta nie musi oznaczać nudnych i ascetycznych posiłków.