Jako kobieta na pewno przejmujesz się swoim wyglądem zewnętrznym. Przywiązujesz do niego dużą wagę i gdy tylko możesz, dbasz o swoją urodę. Poświęcasz mnóstwo czasu na regulowanie brwi, wykonywanie porannego makijażu czy balsamowanie ciała, a przy okazji starasz się przynajmniej raz w miesiącu wykonać całościowy manicure. Jeżeli jednak twoje dłonie i paznokcie mają być piękne i estetyczne, muszą być również zdrowe. Zadbaj o swoją płytkę paznokciową od wewnątrz, a od zewnątrz już zawsze będzie ona wyglądać dobrze.

Bardzo możliwe, że rzadko kiedy myślisz o tym, jak ogromny wpływ na twój wygląd może mieć stosowana przez ciebie dieta. Totalnie się nią nie przejmujesz. Oczywiście nie jesz zbyt dużo, by przypadkiem nie przytyć, ale nie dbasz o jakość pokarmów, które codziennie wkładasz do swoich ust. Więcej zyskasz natomiast na stosowaniu idealnie zbilansowanej diety niżeli na wszystkich zabiegach kosmetycznych razem wziętych. Zadbaj więc najpierw o absolutne podstawy zdrowia i urody. Przyjrzyj się swojej diecie obiektywnie i zastanów się, czy aby na pewno odżywiasz się racjonalnie. Jeżeli chcesz zadbać o swoje paznokcie, a przy okazji zapewnić sobie lepszy stan skóry, koniecznie włącz do swojego codziennego jadłospisu sporą ilość warzyw i owoców. Najlepiej sprawdzą się te świeże, które zachowują największą dawkę witamin i minerałów, dlatego korzystaj z produktów sezonowych – w okresie letnim mogą to być m.in. truskawki i maliny. Na stan paznokci świetnie wpływa m.in. krzem, który znajdziesz w rybach, brokułach i cebuli. Pamiętaj także o piciu sporej ilości zwykłej wody. Ona zawsze zadziała na ciebie w sposób pozytywny.

Oczywiście nie samą dietą człowiek żyje, więc gdy już stwierdzisz, że twój jadłospis został optymalnie zbilansowany, przejdź na spokojnie do zajęcia się domową pielęgnacją dłoni i paznokci. Pierwsza najważniejsza zasada jest taka, abyś pod żadnym pozorem nie obgryzała płytki. Być może robisz to w nerwach, ale pamiętaj, że istnieje wiele innych sposobów na zredukowanie poziomu stresu i poprawienie sobie nastroju. Obgryzając, robisz sobie poważną krzywdę. Płytka paznokciowa staje się postrzępiona i zaczyna się kruszyć, a przy tym nieświadomie przenosisz część bakterii z jamy ustnej pod skórę. Koniecznie zawalcz z tym nawykiem i raz na zawsze z nim skończ. Pamiętaj również, aby podczas wykonywania różnych prac domowych za każdym razem zakładać na dłonie mocne rękawiczki. Nie wystawiaj paznokci na kontakt z chemicznymi środkami i detergentami. Nieraz są one tak mocne i agresywne, że mogą trwale uszkodzić płytkę bądź ją przebarwić.

Jeżeli chcesz rzeczywiście efektywnie poprawić stan i wygląd paznokci, musisz zadbać zarówno o ich prezencję, jak i o zdrowie ogólne. Być może nie wiesz, ale objawy niektórych chorób widoczne są właśnie na ciele. Najlepiej by było, gdybyś regularnie wykonywała sobie profilaktyczne badania i kontrolowała na bieżąco, co dzieje się w twoim organizmie. Nie jest to trudne, a właśnie w taki sposób jesteś w stanie najlepiej o siebie zadbać.