Skandynawowie nie wyobrażają sobie życia bez korzystania z sauny. Są przekonani, że sauna to najlepsza forma relaksu… Rzeczywiście korzystanie z sauny niesie za sobą dużo korzystnych rezultatów dla naszego ciała. Jednak nie dla każdego.

Pozytywne strony wizyty w saunie
Po pierwsze polepsza się stan naszej skóry. Jest ona zdecydowanie lepiej ukrwiona. Szybciej wyzbywa się toksyn. Staje się jędrniejsza, bardziej elastyczna, polepsza się jej zabarwienie. Nasze mięśnie są wypoczęte. Z tego powodu na odwiedziny w saunie powinni rozważyć ludzie, którzy zażywają dużo ruchu albo funkcjonują w sporym stresie. Dzięki saunie nasza krew szybciej krąży, a nasz organizm jest lepiej dotleniony. Dzięki temu szybciej się odbudowuje. Poza tym polepsza się nasza odporność, jesteśmy bardziej odporni na nagłe różnice temperatur.

Wizyty w saunie wspomagają leczenie następujących chorób:
– łagodne stany reumatyczne,
– trądzik,
– długie zapalenia dróg rodnych,
– zwyrodnienia stawów,
– stany pourazowe narządów ruchu.

Przeciwwskazania do korzystania z sauny
Osoby z następującymi schorzeniami:
– choroby układu krwi,
– padaczkę i stany psychotyczne,
– schorzenia nowotworowe,
– choroby przewlekłe, w tym niedokrwistość,
– stany gorączkowe,
– zaburzenia wydzielania wewnętrznego, takie jak nadczynność gruczołu tarczowego, obrzęk śluzowaty oraz niedomogi kory nadnerczy,
– choroby skóry, którym towarzyszy owrzodzenie skóry.

Ciąża także jest przeciwwskazaniem do wizyty w saunie, szczególnie w sytuacji gdy przyszła mama choruje na zatrucie ciążowe bądź niedokrwistość.
Jeśli doskwiera nam któraś z tych przypadłości przed udaniem się do sauny musimy skonsultować się ze specjalistą.